Zwyczajny, arabski lub czarny, ale też zielony i biały. Onyks występuje w wielu kolorach. Te minerały są rzadko spotykane w naturalnym środowisku. Onyksy powstają w skałach wulkanicznych, a od starożytności przypisuje im się nie tylko ozdobne właściwości, lecz również symboliczne i magiczne. Większość sprzedawanych obecnie onyksów to nie autentyczny onyks kwarcowy. W rzeczywistości czarny onyks można otrzymać sztucznie przy użyciu barwnika. Popularne kamienie jubilerskie sprzedawane jako „czarny onyks” często nie są prawdziwym kwarcowym onyksem, częściej przerabia się je z agatów.

Właściwości onyksu

Efekt użycia onyksu przyniesie najbardziej pożądany skutek, gdy zostanie połączony pod względem, np. numerologii i astrologii. Tę odmianę chalcedonu łączy się z liczbą 6, podobnie jak np. topaz i opal. Szóstka, podobnie jak czwórka symbolizuje m.in. piękno, świadomość i podświadomość, miłość, stworzenie i harmonię. Dla Pitagorejczyków symbolizowała harmonię, mariaż i równowagę (i była kojarzona z Orfeuszem).

Pod względem zodiakalnym współdziałanie onyksu jest łączone z lwem, koziorożcem i wodnikiem. Każdy ze znaków współgra z określona liczbą planetą, kolorami i żywiołem. Np. w przypadku lwa będą to – słońce, 1, żółty, pomarańczowy i purpurowy, ogień. Używanie onyksu wpływa na równowagę, stres, złagodzenie niepokoju, uśmierzanie zaburzeń emocjonalnych, relaksację i uspokojenie, instynkt.

Onyks ześrodkowuje, przegania żal, wspiera podejmowanie decyzji, łagodzi stres, równoważy energię, wspomaga oderwanie i samokontrolę, wzmaga instynkty. Współgra z Marsem i Saturnem. Jego żywiołem jest ogień.

Medytacja z onyksem na równowagę

Do medytacji potrzebny jest kawałek prawdziwego onyksu w dowolnym kolorze i wzorze. Najlepszy będzie okaz o gładkim kształcie. Można też użyć wyrobu jubilerskiego. Medytację można zastosować przed odprawianiem zaklęcia albo w dowolnym czasie, gdy potrzebna jest ogólna równowaga. Onyks jest dobry w celu ześrodkowania i otwarcia się na instynkt oraz intuicję.

Usiądź wygodnie i weź onyks w rękę receptywną. Wizualizuj równowagę sił we wszechświecie – nocy i dnia, yin i yang – dwóch stron koniecznych do równowagi. Zobacz, jak łączą się w tobie w harmonii. Można wypowiedzieć formułę:

  1. Kamień, skóra, dotyk,
  2. Równowaga, wewnętrzna moc.
  3. Yin i yang, ciemność i jasność,
  4. Przeciwieństwa, zjednoczenie.

Rytuał ugruntowania

Ugruntowanie pozwala pozbyć się nadmiaru energii. Jest to przydatne podczas innych rytuałów. Brak ugruntowania podczas praktyki magicznej może skutkować nerwowością, wybuchowymi reakcjami, niepokojem, zmęczeniem i wyczerpaniem. W krańcowych przypadkach może się objawiać zawrotami głowy, niezrównoważonym nastrojem, dezorientacją i zaburzeniami energii w aurze.

Podczas wyboru kamieni do ugruntowania, dobrze jest myśleć o czymś „ciężkim”. Do tego rytuału często wykorzystuje się ciężkich metali jak magnetyt, galena i hematyt. Można też użyć kamieni ciemnej barwy, np. czarnego turmalinu, kwarcu dymnego i właśnie onyksu. Warto eksperymentować, żeby sprawdzić, który kamień najbardziej nam odpowiada. Aby ugruntować i pozbyć się nadmiaru energii, należy wziąć kamień, wkładając jedną dłoń w drugą. Popularną wizualizacją ugruntowania jest wyobrażanie siebie jako drzewo, którego korzenie zagłębiają się w ziemię. Możną też wizualizować siebie jako kamień. Pomocna jest też formuła:

  1. Z ziemią czuję więź,
  2. Zapuszczam w niej Korzenie.
  3. Dźwigam kamienia brzemię,
  4. Przyciąga ciało me ziemia.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *